Любопитно

Паметникът на кан Алцек – българското минало в Италия

Близо 14 века едно италианско градче пази спомена за прабългарите и за кан Алцек.

Градчето Челе ди Булгерѝя (Celle di Bulgheria) се намира в Южна Италия, провинция Салерно, регион Кампания. Основано е в началото на VII-ми век, когато прабългарите, предвождани от кан Алцек, се заселили по тези земи.

Кой е кан Алцек и как е свързан с това италианско градче? Алцек е най-малкият брат на кан Аспарух и син на кан Кубрат, който поема с хората си към Апенините. Той пристигнал със своите 50 000 поданици в северната част на Италия по времето на лонгобардския крал Гримуалдо (662-667), който страхувайки се от българите, решил да ги изпрати далеч на юг при своя син Ромуалдо I в местност блатиста и неблагоприятна за живот. Там Алцек и хората му намерили сравнително добър прием – било им разрешено да се заселят във владенията на херцога, но на самия кан била отказана благородническата титла, защото не можело да има двама равнопоставени владетели на едно място, и му била дадена титлата „гасталд“, която според летописеца Павел Дякон (историк и теолог от VIII век), е втората по ранг след местния владетел. Алцек преглътнал обидата и за кратко време се утвърдил в областта като неин защитник от бандитите и пиратите. Нарекъл планината, в подножието на която се настанили хората му – Булгерия (така се нарича и до днес). Българите бързо облагородили местността като пресушили блатата, сред които им било разрешено да живеят, като засели ориз (за пръв път донесен в Италия от тях, а не от Марко Поло, както пише в италианската научна литература). Направили отводнителни и напоителни канали, достроили и укрепили и две стари римски крепости с голямо стратегическо значение – едната в града, който основали и нарекли Челе заради множеството килии („челе“ означава „килия“), а другата в съседното селище – днешното Рокаглориоза. Алцек създал и своя администрация, спечелила си славата на най-справедливата в региона, затова и всички се стремели да станат поданици на Алцек.

Жителите на Челле ди Булгериа и днес имат съзнанието, че са потомци на българи, макар и да не знаят и дума български. Това е валидно и за потомците на българи в околните селища. Те се гордеят с произхода си, и много от тях са превърнали спомена за произхода си във фамилно име – Булгарини, Булгарели, Булгаручи, Булгаро. Такова е фамилното име и на един от крупните производители на парфюми – “Bvlgari”.

На 8 юни 2016 година, в центъра на италианския град Челе ди Булгерия, е издигнат паметник на прабългарския кан Алцек. В цял ръст и пълно бойно снаряжение, поглежда гордо напред – към планината Булгерия, от където започва всичко, а зад гърба му се простира долината, населявана някога от неговия народ…

Скулптура е дело на Дишко Дишков с корекция от доц. Николай Нинов. За възстановката на всеки един елемент от облеклото, прическата и въоръжението е помогнал художникът и историк Александър Вълков. Каменният постамент тежи около 3-4 тона. Работата по него е продължила половин година – от месец декември 2015 г. до май 2016 г.

Една мечта на толкова много хора – италианци и българи – намерила своята реализация благодарение на българското родолюбие – триметровата бронзова статуята на кан Алцек се изправя сред площада на Челе ди Булгерия, за да увековечи българския дух.

Информационна табела разказва за историята на прабългарския владетел.

В района има още селища с български корени, но в Челе ди Булгерия са успели най-добре да съхранят спомена за Алцек и прабългарите.

Свързани теми:  Кога настъпва Нова година в различните страни по света?

Вижте още

Важна информация, която трябва да знаете за дюбелите за топлоизолация

Емил Петров

Как да направя зеолитна вода

Емил Петров

Как да си направим врата хармоника?

Емил Петров