Проверка на кредитен рейтинг
Проверката на кредитния рейтинг цели един кредитор да си създаде профил за един потенциален клиент и да прецени дали има риск от непогасяване на дълга, ако му отпусне кредит. Какви бази данни и документи ще се проверяват зависи от конкретния заемодател, бил той банка или фирма.
Първата база данни е тази на Централния кредитен регистър, но тя не единствената. От нея заемодателите разбират за вашето финансово поведение – дали имате минали и текущи кредити, дали погасявате дълговете си навреме и т.н.
След нея се проверяват базата данни на мобилни оператори, пенсионния фонд, данъчната служба и отделните държавни и частни доставчици на услуги.
Това, от което се интересуват банките и кредитните компании са:
- Доходът на кредитополучателя;
- Има ли данъчни задължения;
- Има ли собствен бизнес.
Справката в информационната система на жилищно-комуналните услуги би отговорила на въпроси като:
- Кредитополучателят има ли сметки за комунални услуги?
- Кредитополучателят притежава ли имот на негово име?
Много кредитори използват информация от държавни институции не за изчерпателно изчисляване на точков резултат, а като независим критерий за оценка на кредитополучателя. Например забавянето на плащанията за комунални услуги над определена сума ще доведе до автоматичен отказ на заем.
Проверката в системата на полицията би показала дали на физическото лице са били правени глоби, повдигнати обвинения и т.н.
Имат ли значение профилите в социалните мрежи в Интернет?
Възможно е кредиторите да изучават социалните мрежи на кредитополучателите и могат да откажат да отпуснат нужната сума пари, ако намерят нещо „нередно“ там?
През последните няколко години някои банки и фирми, особено големите, наистина започнаха да обръщат внимание на профилите на своите клиенти в социалните мрежи.
По правило тежестта на информацията от социалните мрежи в общия резултат е минимална. Почти невъзможно е да получите отказ само защото кредиторът не е харесал страницата ви в социалната мрежа. Но тази информация може да се превърне в допълнителен аргумент за кредитора.
Дългогодишен профил, весели снимки, широка (но не прекомерна) мрежа от контакти, положителни публикации най-вероятно ще се окажат плюсове за кредитополучателя.
Можете да изучавате акаунтите на човек в социалните мрежи само с неговото съгласие.
Кредиторите получават ли информация от мобилните оператори?
Разбира се, кредиторите не подслушват разговорите с клиенти и не четат кореспонденция в месинджъри. Но мобилните оператори знаят колко време човек прекарва в интернет, какви сайтове посещава, колко пари харчи за комуникация и дали използва роуминг. Въз основа на тези данни те сами изграждат модели за оценяване и приписват оценка на своя клиент. Кредиторът може да поиска от тях този резултат.
Но отново, това може да стане само с разрешението на самия човек.
Кредиторът могат да направят справка с базата данни на прокуратурата
Проверката в базата данни за съдебни дела е следващия параграф в този процес. Това би имало за цел да даде яснота по следните въпроси.
Дали кредитополучателят е участвал в съдебни дела, какъв е бил предметът на спора, кой е кредитополучателят – ищецът или ответникът, в чиято полза е взето решението.
Кредити с лош кредитен рейтинг
Кредити с лоша кредитна история отпускат както фирми, така и банки. При банките условията за достъп до кредит са много по-строги, отколкото при фирмите. Кредитните компании са склонни да отпускат заеми на хора с влошена кредитна история, но може да начислят по-висока лихва.