Любопитно

Революцията на тройката: как баскетболът се промени през последното десетилетие

Отборът на Голдън Стейт Уориърс е печелил титлата на НБА седем пъти в своята история, като в четири от тези случаи “воините” са го правили със Стеф Къри в състава си. И това обяснява много неща. 36-годишният пойнт гард е истински “магьосник”, когато става дума за стрелбата за три точки, като той е считан за един от най-великите в историята по този показател.

Успехите на Голдън Стейт със Стеф Къри са още едно доказателство, че стрелбата за три точки може да бъде чудесно оръжие в баскетбола. Днес играчи с точна ръка като тази на Къри се считат за изключително ценни, а “тройките” са важен компонент от стратегията на всеки добър треньор.

Днес Голдън Стейт Уориърс не са сред топ фаворитите за шампион в НБА, поне според прогнозите на най-големия бетинг оператор в България, известен и като генерален спонсор на ЦСКА. Баскетболните фенове обаче трудно ще забравят великите мачове, които “воините” изиграха по пътя към четирите си шампионски титли през последните десет години. А стрелбата от зоната за три точки на Стеф Къри бе сред основните атракции.

История на тройките в баскетбола – нововъведение, на което не всички вярват в самото начало

Годината е 1967-ма. В САЩ все още съществува баскетболната лига АБА, която по това време е основен конкурент на НБА за вниманието на феновете. Нейният комисионер и бивш състезател Джордж Майкън решава да предприеме смел ход, въвеждайки голяма промяна в правилата на играта. През сезон 1967/1968 в мачовете от АБА дебютира нов начин на точкуване – стрелба от зона за три точки.

Според думите на Майкън, това ще даде възможност на по-дребните като ръст играчи да бележат повече точки, както и да “отварят” противниковите защити, правейки баскетбола по-забавен за феновете.

Любопитен факт е, че през първите години, когато е въведена стрелбата за три точки, повечето треньори нямат доверие на тази приумица. Те са длъжни да променят изцяло своите тренировъчни похвати, тъй като нововъведението разширява значително обсега на играта. Баскетболът вече не се играе единствено под коша, а навлиза и далечната стрелба. Самите играчи също изпитват трудности да се адаптират към промените, както и да се ориентират кога и откъде да стрелят за три точки.

Промяната, вдъхновена от Аналитичната революция

Аналитичната революция в баскетбола представлява радикална промяна в начина, по който отборите вземат решения на игрището. Вместо да разчитат само на интуицията на треньорите или индивидуалния талант на играчите, отборите започнаха да използват статистически анализи, за да оптимизират играта си.

Макар че статистиката винаги е била част от баскетбола, истинската промяна настъпи през XXI век, когато отбори като Хюстън Рокетс и Голдън Стейт Уориърс започнаха системно да използват по-подробни показатели (т.нар. advanced stats), чрез които да добият възможно най-детайлна и прецизна представа за случващото се на паркета.

Един от най-ярките резултати на аналитичната революция беше преоценката на стрелбата за три точки. Анализите показаха, че дори при по-нисък процент на успеваемост, тройките носят повече точки на притежание в сравнение с дългите двуточкови изстрели. В резултат отборите започнаха целенасочено да изграждат нападения около далечната стрелба и играта под коша, пренебрегвайки средните дистанции.

Това доведе до редица промени в начина, по който се играе баскетбол. Дори центровете започнаха да стрелят от зоната за три точки, макар и да имат репутацията на “тежки” играчи, които не се славят с толкова точна ръка. В съвременния баскетбол обаче е нужно да бъдеш максимално комплексен като качества, ако искаш да играеш на най-високо ниво. Чудесен пример за това е голямата звезда на Денвър Нъгетс Никола Йокич, който редовно стреля от тройката и същевременно печели куп индивидуални награди, включително за MVP (Най-полезен играч).

Свързани теми:  Как да изгоним гълъби

Повече опити за тройка – повече възможности за нова атака

Анализите показаха, че тройките не само носят повече точки, но и променят динамиката на играта, като увеличават броя на притежанията на топката.

Какво се има предвид тук?

Дори когато тройката е пропусната, дългите борби, които следват, често създават нови възможности за атака. Отскочилата топка обикновено попада по-далеч от коша, което увеличава шанса нападателите да я овладеят и да започнат нова акция. Това води до повече second-chance points (точки от втори шанс), които са изключително ценни в динамични мачове.

Така, например, Голдън Стейт Уориърс използваха тройката като основно оръжие, комбинирайки я с бързи преходи и движение на топката, което ги направи един от най-доминиращите отбори в историята на НБА.

Финални думи

Повече тройки означават не само повече точки, но и повече динамика, повече борби и повече притежания на топката. Тази стратегия е основен двигател на съвременния баскетбол, превръщайки играта в бърз и зрелищен спектакъл, любим на публиката. Легендарният шампионски отбор на Голдън Стейт със Стеф Къри завинаги ще остане пример за това как стрелбата от три точки може да бъде използвана максимално успешно, за да бъдат постигнати велики успехи. И в този ред на мисли, треньорите винаги ще ценят високо играчите, които имат това “оръжие” в арсенала си.

Вижте още

Как да премахнем мушички от домашни цветя

Емил Петров

Как да наричаме гаджето си

Емил Петров

Качествени матраци – ключът към добро здраве и комфортен сън

Емил Петров